Sümpoosion „Maailma geomeetria – geomeetriline maailm“

25. septembril kell 11.00 algab Tartu Ülikooli raamatukogus sarja „Kord ja kaos“ kolmas sümpoosion „Maailma geomeetria – geomeetriline maailm“.

Läbi aegade on mõtlejaid ja loojaid – alates Pythagorasest ja ta õpilastest ning Galileist kuni Einsteini ja Tegmarkini – inspireerinud idee, et maailma kaootilise kirevuse taga peituvad mingid lihtsamad seaduspärad ja vormid. Sageli on nendeks peetud matemaatilis-geomeetrilisi konstruktsioone.

Teisalt on geomeetrilised ideed mõjutanud paljude kunstnike loomingut nii maailmas kui ka meil Eestis. Selle näideteks on geomeetriline ja optiline kunst. Sümpoosionil tutvustavad kunstnikud ja kunstiteadlased selliste lähenemisviiside eri tahke. Archimedese lause „Noli turbare circulos meos!“ („Ära riku mu ringe!“), mida ta ütles Rooma sõdurile oma liivale joonistatud kujundite kohta, on aktuaalne ka tänapäeval.

Sümpoosionil kõnelevad Laur Järv, Jaak Kikas, Tiina Kraav, Arne Maasik, Toivo Maimets, Kärt Summatavet ja Elnara Taidre. Pilte ja viise pakub Kristel Mägedi.

 

Ajakava

11.00 avasõnad

11.15 Tartu Ülikooli teoreetilise füüsika kaasprofessor Laur Järv, „Fundamentaalfüüsika geometriseerimine“

11.45 Tartu Ülikooli konsultant, vabade kunstide professor 2019/2020. aastal Kärt Summatavet, „Hingelkõnd geomeetrilisel alusmaastikul“

12.15 Tartu Ülikooli emeriitprofessor Jaak Kikas, „Kvaasikristallid“

12.45 SA Eesti Kunstimuuseum graafikaosakonna juhataja Elnara Taidre, „Geomeetrilistest märkidest Tõnis Vindi kunstikontseptsioonis“ (Ettekandes vaadeldakse geomeetriliste märkide tõlgenduste näiteid Tõnis Vindi kunstiteoorias ja -praktikas.)

14.15 Tartu Ülikooli rakubioloogia professor Toivo Maimets, „Turingi mustrid“

14.45 Tartu Ülikooli matemaatikahariduse lektor Tiina Kraav, „Origami geomeetria võludest“

15.15 arhitekt ja fotograaf, Eesti Kunstnike Liidu liige Arne Maasik, „Geomeetria ja metafüüsika. Mare Vindist ja koostööst temaga“

15.45 vabakutseline kirjanik, muusik ja maalikunstnik, Eesti Kirjanike Liidu liige Kristel Mägedi „Mitmeilmne. Pilte ja viise“